انجمن ایرانی ژئومورفولوژی- دانشگاه فردوسی مشهد
کسب رتبه دوم وب‌گاه دانشگاه فردوسی مشهد در بین وب‌گاه‌های دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در رتبه‌بندی جهانی وبومتریک/ خسروی

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1393/5/16 | 

کسب رتبه دوم وب‌گاه دانشگاه فردوسی مشهد در بین وب‌گاه‌های دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در رتبه‌بندی جهانی وبومتریکAWT IMAGE

با اعلام آخرین نتایج رتبه‌بندی جهانی وب‌گاه‌های دانشگاهی، که به «وبومتریک» مشهور است، وب‌گاه دانشگاه فردوسی مشهد با 85 رتبه صعود نسبت به دوره پیش به جایگاه 630 جهانی دست پیدا کرد و در بین دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران رتبه دوم را، پس از دانشگاه تهران، و در بین همه دانشگاه‌های ایران (شامل دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه‌های آزاد و پیام نور) نیز رتبه سوم را کسب کرد.

همچنین بر اساس این رتبه‌بندی، دانشگاه فردوسی مشهد توانسته است رتبه 13 خاورمیانه را کسب نماید. در بین دانشگاه‌های وزارت علوم،‌ تحقیقات و فناوری، پس از دانشگاه تهران و دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه‌های تربیت مدرس، صنعتی اصفهان، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف، علم و صنعت ایران، شیراز، شهید بهشتی و اصفهان قرار گرفته‌اند.

این رتبه‌بندی توسط آزمایشگاه سایبرمتریک اسپانیا دوبار در سال انجام می‌گیرد و در آخرین ارزیابی، که نتایجش مرداد 1393 منتشر شده است، 22000 دانشگاه در دنیا و 577 دانشگاه از ایران نمایه شده‌اند. شاخص‌های ارزیابی این نظام رتبه‌بندی شامل قابلیت مشاهده (مجموع تعداد لینک‌ها و دامنه‌های ارجاع شده مربوط به این لینک‌ها از یک وب‌گاه خارجی به وب‌گاه دانشگاه)، اندازه صفحات وب (تعداد صفحات وب موجود در وب‌گاه دانشگاه)، فایل‌های قابل دسترسی (مجموع فایل‌هایی با فرمت pdf, doc, docx, ppt)، و برتری (تعداد مقالات برتر دانشگاه که جزو 10 درصد مقالات با بیشترین ارجاعات هستند) می‌باشد.

مرکز اطلاعات، آمار و امور رایانه‌ای دانشگاه فردوسی مشهد برای ارتقای جایگاه حضور مجازی دانشگاه در گستره وب در این رتبه‌بندی و سایر رتبه‌بندی‌ها، راهکارهای مناسبی را اندیشیده است که مبتنی بر آن در 11 دوره گذشته رتبه‌بندی وبومتریک، از سال 1387، جایگاه جهانی دانشگاه 1750 رتبه بهبود داشته است.

http://www.webometrics.info/en/Asia/Iran%20%28Islamic%20Republic%20of%29

 

نشانی مطلب در وبگاه انجمن ایرانی ژئومورفولوژی:
http://irangeomorphology.ir/find.php?item=1.167.427.fa
برگشت به اصل مطلب